---------------------------------------------------------------------

2015-07-07  Mažeikių rajono bibliotekininkai, nevyriausybinių organizacijų atstovai birželio 30 d. lankėsi Kėdainių krašte.
Pirmiausia lankėmės Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje. Ši biblioteka yra viena seniausių ir didžiausių Lietuvos viešųjų bibliotekų, įsteigta 1920 m. Mus pasitiko bibliotekos direktorė Birutė Ruzgienė, kuri pristatė renovuotą biblioteką,  supažindino su skyrių veikla, teikiamomis paslaugomis.

Paskui vyko ekskursija po Kėdainių senamiestį.
Kėdainių senamiestis – valstybės saugomas urbanistikos paminklas, vienas iš septynių Lietuvoje. Ekskursijos metu susipažinome su seniausiais ir įdomiausiais senamiesčio objektais. Didžiosios rinkos aikštėje susitelkę senieji XVI–XVII a. pastatai: buvę stiklių namai, pirklio Šaflerio namas, burmistro Jurgio Andersono namas, rotušė. Dabar aikštėje vyksta įvairūs kultūriniai miesto renginiai.
Didžiosios Rinkos aikštėje – viena iš trijų išlikusių Lietuvoje rotušių ir vienintelė renesanso stiliaus, pastatyta XVII  a. viduryje. Anksčiau rotušės rūsyje buvo kalėjimas ir archyvai, pirmame aukšte – parduotuvės, o antrajame – Magistrato darbo patalpos ir teismo salė. Šiuo metu miesto rotušėje rengiamos parodos, vyksta koncertai, reprezentaciniai ir kultūriniai renginiai, prie rotušės pastato įkurtas skulptūrų kiemelis.
XVII a. į Kėdainius pradėjo keltis žydai. Jiems gyventi buvo paskirta Senosios rinkos teritorija. Palaipsniui ši miesto dalis perėjo į žydų rankas ir nuo XVII a. antrosios pusės Senoji rinka pradėta vadinti Žydų rinka. Senosios rinkos aikštėje yra dviejų sinagogų kompleksas. Viena jų – XVII a. pabaigą menanti halinė vasarinė sinagoga. Kita – XIX a. pradžioje pastatyta „mažoji“ sinagoga atliko ir mokymo funkciją. 2002 m. joje duris atvėrė Daugiakultūrinis centras, organizuojantis parodas, klasikinės muzikos koncertus, džiazo vakarus, konferencijas, seminarus, vykdantis edukacinę veiklą.
Restorane ,,Smilga“ dalyvavome žydų valgių degustacijoje. Degustacijos metu ragavome tradicinius žydų valgius (nekošerinius),  gidė papasakojo apie žydų virtuvės ypatumus ir tradicijas, šventinius ir tradicinius jų valgius, košeriškumo taisykles.
Kaimo turizmo sodyboje ,,Šušvė“ susipažinome su senuoju midininko amatu, seniausio lietuvių gėrimo istorija, vartojimo papročiais, gamyba. Vaišinomės naminiu sūriu, medumi, degustavome įvairių rūšių midų. Sodyba įsikūrusi nuošalioje, gražioje vietoje, šalia sraunios Šušvės upės, archeologijos ir istorijos paminklų – Plinkaigalio piliakalnio ir kapinyno, kurio radiniai datuojami III–VI a.
Informaciją pateikė Mažeikių rajono bibliotekininkų draugijos pirmininkė Ingrida Jonušienė